Sched.com Conference Mobile Apps
SURREALISMS Inaugural Conference of the ISSS
has ended
Create Your Own Event
SURREALISMS Inaugural Conference of the ISSS
-
Saved To
My Schedule
CONFERENCE WEBSITE
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Speakers
Chairs
Attendees
Map
Search
or browse by date + venue
Evening Event
Misc
Panel
Log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Speakers
Chairs
Attendees
Map
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Type:
Panel
[
clear filter
]
Friday
, November 2
9:00am EDT
1.B. The Object of Objects
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Caterina Caputo • Kristen Strange • Pierre Taminiaux • Patricia Allmer
1.C. To Remake the Past: Duchamp and Warhol
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Anne Collins Goodyear • James Housefield • James McManus • Elliott King
1.D. Underlying Forms
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Virginie Duzer • Lindsey Richter • Rachel Silveri • Nathalie Dupont
1.E. Poetry and Experimental Practice
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Diane Drouin • Andrew David King • Gavin Yates • Felicity Gee
11:00am EDT
2.A. Site Specificity
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Jeffrey Hogrefe • Danielle Johnson • Sean Matharoo • Erika Doss
2.B. Cinematic Imagination
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Maite Barragán • Robin Blaetz • Rachel Hutcheson • Mark Tursi
2.C. Mina Loy and Transatlantic Surrealism
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Sarah Hayden • Susan Rosenbaum • Erica Delsandro
2.D. Surrealist Costume: Dissolving Borders
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Teresa Lucia Cicciarella • Francesca Granata • Rachael Grew • Valentina Vacca • Rachael Grew
2.E. The Journal of Surrealism and the Americas 10 Years On--Roundtable
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Susan Aberth • Kate Conley • Terri Geis • Michele Greet • Samantha Kavky
2.F. Soups for the Anthropological Subconscious
Room F. Hildreth-Mirza Hall: Large Seminar Room (first floor)
Edgar Garcia • Rachel Thompson • Rachel Thompson
2:00pm EDT
3.A. La Main à Plume et après
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Shindô Hisano • Léa Nicolas-Teboul • Eiko Suita • Monique Yaari
3.B. Chasm & Epistemology
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Timothy Lewis • Anna Watz • John Westbrook
3.C. Moveable and Immovable Space
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Michele Greet • Lewis Kachur • Claire Howard
3.D. Bestiaries
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Kate Conley • Catriona McAra • Melanie Nicholson • Kristoffer Noheden
3.E. The Transparency & Opacity of Surrealist Periodicals
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Andrea Gremels • Jasmina Karabeg • Erin McClenathan • Erin McClenathan
4:00pm EDT
4.A. Anthologizing Surrealism: Postmodern American Poetry
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Michael Leong • Matt Miller • Mark Tursi • Mark Tursi
4.B. Hermetic Arts in the Americas
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Maria Clara Bernal • Anne Foucault • Abigail Susik • Keith Leslie Johnson
4.C. Consumption and the Marketplace
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Jennifer Cohen • Alice Ensabella • Natalya Lusty • John Westbrook
4.D. Critical Transmissions
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Douglas Cushing • Raymond Spiteri • Margaux Van Uytvanck • Jonathan Eburne
4.E. Modes of Exhibition
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Constance Krebs • Jessie Sentivan • Oliver Shell • Oliver Tostmann • Stephanie D'Alessandro • Matthew Gale
Saturday
, November 3
9:00am EDT
5.A. Editing, or The Politics of Surrealist Publication
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Kirsten Strom • Rachael Wilson • Monique Yaari • Mary Ann Caws
5.B. Under the Influence: Surrealism After Surrealism
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Robin Blyn • Bill Freind • Keith Leslie Johnson • Robin Blyn
5.C. Wifredo Lam
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Mey-Yen Moriuchi • Samantha Noel • Wyatt Sarafin • Raymond Spiteri
5.D. Eruption and Disruption
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
C Dylan Bassett • Ioanna Kostopoulou • Effie Rentzou • Claire Howard
5.E. African-American Presence in Surrealism: Ted Joans & Jayne Cortez
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Jonathan Eburne • Aldon Nielsen • Penelope Rosemont • Abigail Susik
11:00am EDT
6.A. Photography and Self-Fashioning
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Naomi Stewart • Michael Taylor • Lynda Xepoleas • Danielle Johnson
6.B. Beyond the Human
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Claire Howard • Kristoffer Noheden • Iveta Slavkova • Kate Conley
6.C. Surrealist Archipelagos
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
David Coulter • Natalia Fernández • Angeles Alemán Gómez • Kristin Watterott
6.D. Mirror of Myth
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Dr. Severine Orban • Celia Rabinovitch • Josué Rodríguez • Ilene Fort
6.E. Surrealist Renaissance
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Tessel Bauduin • Kimberly Bressler • Simon Rogghe • Elliott King
6.F. Spiritual Disciplines, Sacred & Profane
Room F. Hildreth-Mirza Hall: Large Seminar Room (first floor)
Erika Doss • George Kalamaras • Lars Nowak • Pierre Taminiaux
2:00pm EDT
7.A. Personae Politics
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Jeannette Baxter • Kristin Watterott • Penelope Rosemont
7.B. L'Amours Folles
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Mary Ann Caws • David Inczauskis • Molly O'Brien • Anna Watz
7.C. Non-Ocular Senses
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Christina Heflin • Walter Kalaidjian • Sarah Kislingbury • Lindsey Richter
7.D. Death Masks
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
James Lastra • Keri Mongelluzzo • Hervé Picherit • Robin Blaetz
7.E. Contemporary Legacies of Surrealism (1 of 2)
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Patricia Allmer • Jesse Bransford • Judith Noble • Dominic Shepherd • Tessel Bauduin • Judith Noble
4:00pm EDT
8.A. Traumatic Images
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Samantha Kavky • Ron Sakolsky • Harold Schweizer • Christina Heflin
8.B. Affective Mediums
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Felicity Gee • Austin Hancock • Jonathan Wallis
8.C. Exhibition and Thingification
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Kent Minturn • Christina Rudosky • Renée Volkers • Kristen Strange
8.D. Leonora Carrington
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Susan Aberth • Tere Arcq • Kendall DeBoer • Lea Petrikova • Ashley Busby
8.E. Contemporary Legacies of Surrealism (2 of 2) -- Roundtable
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Patricia Allmer • Jesse Bransford • Judith Noble • Kristoffer Noheden • Dominic Shepherd • Tessel Bauduin
Timezone
SURREALISMS Inaugural Conference of the ISSS
America/New York
Filter By Date
SURREALISMS Inaugural Conference of the ISSS
Nov 1
-
3, 2018
Thursday
, November 1
Friday
, November 2
Saturday
, November 3
Filter By Venue
Bucknell University
Sort schedule by Venue
Campus Theatre
Elaine Langone Center (second floor)
Elaine Langone Center (third floor)
Elaine Langone Center, Room 275
Forum (ELC Second Floor)
Hildreth-Mirza Hall: Great Room (ground floor)
Hildreth-Mirza Hall: Library (first floor)
Milton Art Bank
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Room F. Hildreth-Mirza Hall: Large Seminar Room (first floor)
Samek Art Museum (ELC Third Floor)
Filter By Type
Evening Event
Misc
Panel
Recently Active Attendees
Roger Rothman
Simon Rogghe
RB
Robin Blaetz
Francesca Granata
Felicity Gee
Angeles Alemán Gómez
SH
Shindô Hisano
Jonathan Eburne
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by
Type
(Panel) -
Clear filter
close
Dates
Thursday
, November 1
Friday
, November 2
Saturday
, November 3
Venue
Campus Theatre
Elaine Langone Center (second floor)
Elaine Langone Center (third floor)
Elaine Langone Center, Room 275
Forum (ELC Second Floor)
Hildreth-Mirza Hall: Great Room (ground floor)
Hildreth-Mirza Hall: Library (first floor)
Milton Art Bank
Room A. Hildreth-Mirza Hall: Great Room Annex (ground floor)
Room B. Hildreth-Mirza Hall: Humanities Lab (lower level)
Room C. Vaughan Literature: Willard Smith Library (ground floor)
Room D. Bertrand Library: Traditional Reading Room (second floor)
Room E. Bertrand Library: East Reading Room (second floor)
Room F. Hildreth-Mirza Hall: Large Seminar Room (first floor)
Samek Art Museum (ELC Third Floor)
Session Type
Evening Event
Misc
Panel
Other Filters